<link href="//fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:400,600,700" rel="stylesheet" type="text/css"/>
Search SEO Glossary
Search - SP Page Builder
Search - RSTickets! Pro Knowledgebase
جستجو - دسته‌بندی‌ها
Search - Contacts
جستجو - مطالب
Search - News Feeds
جستجو - برچسب‌ها

طراحی سربرگ

شرکت نوژان
شرکت نارپاد
شرکت نوا پلاست
دایان پرواز پاسارگاد
کاسپین نیرو پاک
شرکت پایا توسعه
شرکت پترو پاور
شرکت ایمن تجات کارآمد
شرکت نوژان گستر آرتا
شرکت توسعه پردازش نگین یاس
کلینیک دندانپزشکی آنی سا
MT Real Group

 

کاغذی که معمولا در سایزهای A4 و A5 مورد استفاده قرار می گیرد و جهت مکاتبات اداری و شرکتی یا اشخاص حقیقی از آن استفاده می شود. جهت طرح سربرگ معمولا از لوگو، عنوان، آدرس، تاریخ، شماره، پیوست، تلفن، وب سایت و ایمیل استفاده میشود. نامه نگاری و مکاتبات اداری توسط سربرگ انجام می شود و در فضای سفیدی که قبلا بر روی آن پیش بینی شده است توسط پرینترها چاپ می شود. معمولا لوگو و عنوان در بالای سربرگ قرار می گیرد که این امر در مکاتبات دولتی بسیار ضروری است. در برخی موارد می توان با توجه به فعالیت و نظر مخاطب لوگو و عنوان را در محلی دیگر قرار داد.

متداول است که آرم یا لوگو در سربرگ نباید برای کاربری آن مشکلی ایجاد کند به این دلیل که می بایست روی سطح سفید سربرگ نوشته ها پرینت شود. لوگو معمولا در قسمت بالا سمت راست یا چپ بستگی به فارسی یا انگلیسی بودن و نوع چیدمان سربرگ قرار می گیرد. در طراحی سربرگ های دولتی اصولا لوگو در سمت راست قرار می گیرد تا بتوانیم در سمت چپ جزئیات مربوط به تاریخ، شماره و پیوست را درج نماییم. به این دلیل که هنگام بایگانی شدن نامه های اداری می بایست در سمت چپ جزئیات مربوط به نامه مشخص باشد که بتوان در بایگانی به راحتی با ورق زدن نامه مورد نظر را پیدا نمود.

هنگام طراحی سایز لوگو، با توجه به صلاحدید طراح و نوع چیدمان قابل تغییر می باشد اما معمولا اندازه لوگو بیشتر از 5 سانتیمتر در نظر گرفته نمی شود. سایز فونت عنوان نیز با توجه به تعداد کلمات می بایست در اندازه قلم 10 تا 14 تعریف شود که به طور معمول از قلم بلد استفاده می شود. لازم به ذکر است که هنگامی که عنوان طولانی باشد می توانیم آن را در دو یا سه خط تقسیم نماییم و بخش های آن را با توجه به اهمیت در سطرهای مختلف قرار دهیم و با توجه به اهمیت هر سطر اندازه فونت را تغییر دهیم.

عنوان سربرگ را در کنار لوگو قرار می دهیم و با توجه به شکل لوگو می توانیم چیدمان را به سلیقه خود تغییر دهیم. قلمی که برای عنوان استفاده می شود می بایست با توجه به گرافیکی که در آرم استفاده شده است و نظر صاحب کار تعیین شود. در قسمت پایین سربرگ اغلب نشانی و اطلاعات تماس ذکر می شود که در این قسمت نیز اندازه قلم و نوع نگارش می بایستی با قسمت بالای سربرگ یکپارچه باشد.

محتوای سربرگ و عناصر به کار رفته در آن می بایست فاصله ای استاندارد را از حاشیه سربرگ داشته باشند که اصولا کمتر از یک سانتی متر انتخاب نمی شود. هنگام طراحی سربرگ می بایست به این نکته توجه داشته که رنگ زمینه در سربرگ سفید یا فاقد رنگ باشد زیرا در هنگام پرینت یا کپی گرفتن از آن زمینه تیره و بدون کیفیت خواهد شد.

طراحی گرافیکی که در سربرگ استفاده می شود نیز می بایست طوری انتخاب شود تا جهت نگارش و خواندن متن مشکلی وجود نداشته باشد. البته با توجه به موضوع سربرگ و حیطه شغلی آن و با در نظر گرفتن نظرات سفارش دهنده می توان ترکیب رنگ و طرح را انتخاب کرد که مورد قبول سفارش دهنده و مخاطبان شغلی ایشان قرار گیرد.


چاپ   ایمیل

سلام، آماده پاسخگویی به سوالات شما هستم.

گفتگو در واتزاپ
Close and go back to page

© کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجتمع آنلاین طراحی چاپ می باشد.
هرگونه بازنشر مطالب با ذکر ماخذ بلامانع است.
طراحی سایت: مجتمع آنلاین طراحی چاپ