نگاهی به چاپ کتاب و فرآیند آن

برای چاپ کتاب نیازمند یک برنامه ریزی دقیق می باشیم تا تولید خوبی داشته باشیم. هنگامی که برای تولید کتاب تصمیم می گیریم می بایست مراحل مشخصی را انجام دهیم. ابتدا مشخص می شود که کتاب مورد نظر تالیف می باشد یا ترجمه که این امر گام اول برای تولید کتاب می باشد. مراحل بعد شامل تایپ کتاب، ویراستاری مطالب، صفحه آرایی، طرح جلد، مشخص نمودن عنوان، دریافت نمودن مجوز، مشخص نمودن تیراژ چاپ، انتخاب روش چاپ کتاب، انتخاب کاغذ و خرید آن، مشخص شدن صحافی و ... می باشد که همگی موارد فوق می بایست به ترتیب و با نظم انجام شود.

کاملا مشخص است که در سالها و قرنهای گذشته تولید کتاب به این شکل نبوده است. در گذشته با استفاده از سنگ نبشته، لوح فلزی، لوح گلین و چوبین، پاپیروس، طومار چرمین و کتاب پوستی می توانستیم کتاب مورد نیاز خود را تهیه نماییم. تحول اصلی در تولید کتاب زمانی رخ داد که چاپ اختراع شد و استفاده از کاغذ رواج پیدا کرد. این امر در قرن چهارده و پانزده میلادی توانست انقلابی بزرگ در صنعت کتاب ایجاد نماید و بتواند تولید کتاب کاغذی را شکل بخشد.

در نمای کلی تولید شدن کتاب یک امر تیمی می باشد که با استفاده از متخصصان صنعت طراحی و چاپ به نتیجه مطلوب خواهد رسید. در ادامه می خواهیم درباره تولید و چاپ کتاب مطالبی را عنوان نماییم تا برای این امر مهم اطلاعات مفیدی را در اختیار کلیه ناشران و نویسندگان قرار دهیم.

 

خدمات طراحی کتاب چیست؟

قسمت طراحی کتاب در واقع مرحله ای است که پس از نوشته شدن کتاب (ترجمه یا تالیف) انجام می گردد. این مرحله در واقع جزء مراحل پیش از چاپ می باشد که می خواهیم فایل اصلی را آماده سازی نماییم.

آماده شدن اولیه: در مرحله آماده سازی که شامل مراحل تخصصی در زمینه ویراستاری و صفحه آرائی نیز می باشد. در ابتدا می بایست تایپ مطالب به صورت دقیق انجام شود. پس از تایپ می بایست نسخه پرینت شده را در اختیار ویراستار قرار دهیم تا ایشان با مطالعه دقیق از نظر املایی و لغوی ایرادهای کلی و جزئی کتاب ما را مشخص نماید. پس از ویراستاری مجدد می بایست توسط تایپیست کلیه ایرادها اصلاح گردد و بعد از آن به مرحله صفحه آرایی کتاب می رسیم. در این قسمت باید تصمیم بگیریم که کتاب خود را در چه اندازه به چاپ می رسانیم. فونت مورد نظر خود را انتخاب نماییم و در نتیجه صفحه آرا با توجه به انتخاب ما مرحله صفحه آرایی کتاب را به دقیق انجام می دهد. متن و عکس های مشخص شده را در کنار هم می چیند تا ظاهر اصلی کتاب ما مشخص گردد.

دریافت شابک کتاب: شابک به اختصار شماره استاندارد بین المللی کتاب می باشد که این شماره سیزده رقمی است و برای هر کتاب جداگانه صادر می شود. این شماره توسط مراکز مشخص شده ای که در کشور ما خانه کتاب است صادر می گردد. شابک نشان می دهد که خصوصیات آن کتاب چیست.

دریافت فیپا کتاب: فیپا به اختصار فهرست نویسی پیش از انتشار کتاب می باشد. در این مرحله توصیف و تحلیل کتاب قبل از منتشر شدن که در شناسنامه آن ثبت می شود. فیپا موجب می شود تا فهرست نویسی کتاب به سادگی انجام گردد. کتابخانه ملی مسئولیت این امر را به عهده دارد.

طرح جلد کتاب: برای اینکه کتاب ما ظاهری زیبا و جذاب داشته باشد می بایست از یک طرح جلد حرفه ای استفاده کنیم. این امر توسط طراح حرفه ای و آشنا به اصول طراحی جلد کتاب انجام می گردد. در واقع جلد نشان دهنده مشخصه اصلی کتاب ما می باشد که اگر به صورت منحصر به فرد انجام شود می تواند فروش کتاب را تضمین نماید.

دریافت مجوز کتاب: در این مرحله می بایست فایل اصلی کتاب خود را به همراه شابک و فیپایی که دریافت نموده ایم برای اخذ مجوز آن به وزارت ارشاد مراجعه کنیم و تحویل دهیم.

هنگامی که مجوز کتاب خود را دریافت نمودیم در واقع نیمی از مراحل کار را به اتمام رسانده ایم. حال می بایست برای چاپ آن اقدام نماییم و یک مرکز حرفه ای چاپ کتاب را انتخاب نماییم.


چاپ   ایمیل