نکات ضروری در طرح و چاپ پاکتها

پاکت در واقع تکه کاغذی می باشد که به صورت تاشده اسناد ما را محصور می نماید. اما حقیقت امر این است که نقش پاکت بسیار فراتر از این مطلب می باشد. پاکت ها با استفاده از رابطه تجاری که میان دو فرد یا شرکت ایجاد می نمایند می توانند تاثیر بسزایی در مکاتبات روزانه داشته باشند.

در واقع از مهم ترین سیستم های ارتباطی در مکاتبات استفاده از پاکت می باشد. در بازاریابی و تبلیغات می توانیم با استفاده از پاکت های چاپ شده به کسب و کار خود هویت ببخشیم. فضایی که در روی پاکت قرار گرفته است بدون در نظر گرفتن محتوی می تواند به فرصتی برای آگاهی بخشیدن به افراد در رابطه با شغل و برند ما تبدیل گردد. در این مقاله تلاش می کنیم تا اصولی را مطرح نماییم که با استفاده از این اصول بتوانیم پاکتی زیبا و جذاب داشته باشیم. 

پاکت ابزاری مهم و مورد نیاز

واژه پاکت یک واژه فرانسه می باشد و در زبان فارسی محفظه ای که برای قرار دادن کاغذ استفاده می شود را پاکت گویند. در واقع پاکت مدلی از بسته بندی جهت نامه های کوچک می باشد و معمولا نازک خواهد بود که برای ارسال کارت، نامه و مواردی شبیه اینها استفاده می شود. در مراکز چاپ یکی از مرسوم ترین ملزوماتی که همواره چاپ شده و ساخته می شود پاکت می باشد. از پاکت برای به وجود آوردن یک حریم خصوصی جهت مکاتبه میان افراد و شرکت ها می توانیم استفاده کنیم. 

کاربرد تجاری، اداری و تبلیغاتی پاکت:

از پاکت برای هدف های متفاوتی می توانیم استفاده کنیم. به همین جهت پاکت را در سایز و اشکال مختلف چاپ می نماییم. اشکال رسمی پاکت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از مشخصه های خاص برخوردار است که در مراکز چاپ بسیار از این اشکال آماده و تحویل مشتریان می گردد. برخی از موارد مصرف پاکت به شرح زیر می باشد:

به جهت نامه نگاری اداری یا شخصی

به جهت ارسال کالاهای سبک به صورت پستی

برای ارسال مدارک با استفاد از پاکت های سایز بزرگ

ارسال کاتالوگ و بروشور تبلیغاتی با استفاده از پاکت

پاکت برای نگهداری سی دی

ارسال لیست و تعرفه قیمت

ارسال قراردادهای شغلی و همکاری

ارسال نمودن فاکتور فروش یا خدمات

ارسال دعوت نامه و کارت تبریک

ارسال نمودن هدیه تبلیغاتی، سررسید و کتاب

 

طراحی و چاپ انواع پاکت

برای چاپ پاکت می توانیم از مدل های مختلفی استفاده نماییم. اندازه پاکت ها متفاوت است و با استفاده از کاغذهای مختلف می توانیم پاکت های خاصی را تولید نماییم. برخی از مدلهای پاکت استاندارد به شرح زیر می باشد:

پاکت نامه یا ملخی: یکی از مرسوم ترین پاکت ها به جهت استفاده پاکت ملخی یا پاکت نامه می باشد. سایز این پاکت در حالت بسته 11 در 22 سانتی متر می باشد. این مدل پاکت معمولا دربی در طول آن و به شکل لب صاف یا گرد ساخته می شود. برای اینکه پاکت نامه چاپ کنیم می توانیم از کاغذهای مختلفی استفاده نماییم. پاکت نامه را می توانیم هم رنگی و هم سیاه سفید چاپ نماییم.

پاکت سایز A4 : هنگامی که تصمیم به چاپ ست اداری برای شغل خود می گیریم یکی از مواردی که می بایست چاپ نماییم پاکت A4 می باشد. البته این پاکت را می توانیم به صورت تکی هم چاپ نماییم. سایز این پاکت 23 سانتی متر در 31 سانتی متر می باشد که بتوان در داخل آن کاغذ A4 را بدون تا شدن قرار داد. درب این مدل از پاکت را می توانیم در طول یا عرض کار کنیم . همانند مابقی کارهای چاپی برای چاپ این پاکت نیز می توانیم از انواع کاغذ استفاده نماییم. این نوع از پاکت در بسیاری از مکاتبات اداری و ارسال کاتالوگ و تبلیغات بسیار مورد نیاز می باشد. پاکت A5 نیز همانند پاکت A4 بسیار پر کاربرد است.


چاپ   ایمیل