مراحل مختلف چاپ

چاپ افست

پیش از چاپ: چاپ افست یکی از پر کاربرد ترین روشهای چاپ می باشد. در این مرحله اتفاقات زیر برای سفارشها رخ می دهد.

طراحی: با در نظر گرفتن نوع کار، نوع چاپ و رنگ هایی که می خواهیم بر روی سفارش اعمال نماییم می بایست مرحله طراحی توسط کارشناس مربوطه انجام گیرد.

مواد مصرفی: با توجه به نوع سفارش مواد مصرفی انتخاب می شود. به عنوان مثال کاتالوگ، پاکت، سربرگ، کارت و ... هر کدام مواد مصرفی خود را دارد.

قالب سازی: برخی از کارها نیاز به برش و یا تا شدن به شکل خاص دارند که می بایست برای این کارها قالب اختصاصی تهیه نمود. طرح این قالب توسط طراح انجام می شود.

 

چاپ

در چاپ افست فرآیندی که قبل از چاپ انجام می گردد لیتوگرافی می باشد. در این قسمت فایل هایی که توسط طراح آماده شده است برروی صفحات فلزی به نام زینک منتقل می گردد. زینک ها برای چهار رنگ اصلی آبی، زرد، ارغوانی و مشکی تهیه می گردد. البته در برخی موارد ممکن است کارها به جز چهار رنگ اصلی رنگ دیگری داشته باشد که برای آن رنگ نیز زینک جداگانه ای تهیه می گردد و در نهایت زینک ها را برای استفاده در ماشین چاپ به چاپخانه ارسال می کنیم.

پس از چاپ

در این قسمت فرآیندهایی مانند روکش، برش، تا کردن، صحافی و چسب انجام می گیرد که با توجه به نیاز کار متفاوت می باشد.

چاپ دیجیتال

پیش از چاپ: شروع فرآیند چاپ در دیجیتال نیز با استفاده از طراحی و ترکیب تصاویر و متن انجام می گردد. این امر توسط کامپیوتر با کمک نرم افزارهای طراحی مانند فتوشاپ، کورل دراو و ... آغاز می گردد.

چاپ: مهم ترین اختلاف در بین چاپ دیجیتال و چاپ افست در این قسمت می باشد که در چاپ دیجیتال اکثر بخش های مربوط به پیش از چاپ حذف شده و پس از طراحی مستقیما فایل مورد نظر برای چاپ ارسال می گردد که این امر سرعت بیشتری را در چاپ به ما می دهد.

پس از چاپ: این مرحله در چاپ دیجیتال نیز انجام می گیرد که اغلب شامل برش، روکش سلفون و لمینت، صحافی و ... می باشد و سرعت قابل توجهی نیز خواهد داشت.

موضوعی که در نهایت باید به آن توجه نمود سفارشی است که توسط مشتری ارائه می شود. یک متخصص صنعت چاپ با در نظر گرفتن سفارش و نیاز مشتری می بایست انتخاب خوبی را از فرآیند چاپ داشته باشد و با در نظر گرفتن سرعت، کیفیت و هزینه نحوه انجام کار را تعیین نماید. اصولا هنگامی که بخواهیم سفارشی با تعداد زیاد انجام دهیم می بایست از چاپ افست استفاده نماییم و اگر نیاز ما فوری باشد و بخواهیم تعداد کمتری را سفارش دهیم چاپ دیجیتال مناسب ترین گزینه است. در عین حال چاپ های دیگری نیز وجود دارد که برای سطوح مختلف به جز کاغذ کاربرد دارند. در نتیجه این امر و انتخاب فرآیند چاپ بر عهده متخصص صنعت چاپ می باشد تا بتواند بهترین کار را به مشتریان ارائه نماید. تکنولوژی در صنعت چاپ همواره در حال پیشرفت می باشد و مجموعه ما در تلاش است تا با استفاده از تکنولوژی روز بهترین ها را برای شما به ارمغان آورد. پیشنهاد ما این است که قبل از هر اقدامی با متخصصین ما مشورت نمایید تا بهترین ها به شما ارائه شود.


چاپ   ایمیل