فاکتور و اصول چاپ آن

یکی از اقلامی که در میان سایز نیازهای چاپی ما همواره مورد استفاده قرار میگیرد فاکتور میباشد. در واقع می توان گفت فاکتور مهمترین سندی است که در یک کسب و کار مورد استفاده قرار میگیرد.

در تمامی کسب و کارها، به صورت دائمی خدمات یا محصولاتی را به مشتری عرضه می کنیم و معامله های زیادی انجام می گردد که نیازمند یک جریان مالی می باشد. اینجا می توانیم از نقش مهم فاکتور در این رابطه سخن بگوییم. از فاکتور به عنوان یک سند مالی به جهت ساماندهی خرید و فروش در کسب و کار استفاده می شود.
البته در زمانهای گذشته نیز استفاده از فاکتور همواره رایج بوده است و امروزه صرفا شکل های مختلفی از فاکتورها ارائه شده است و استانداردهای خاصی ایجاد گردیده. 

اجزای تشکیل دهنده فاکتور:
فاکتور به یک سند رسمی و تجاری گفته می شود که محصول یا خدماتی که توسط فروشنده ارائه میگردد با قیمت و شرایط پرداخت توافقی همچنین اطلاعاتی که مربوط به خرید می باشد لیست می نماید. فاکتور از جانب فروشنده به خریدار ارائه می گردد که به عنوان رسید نزد خریدار می ماند. کلیه کسب و کارهایی که خدمات یا محصولاتی را عرضه می نمایند می بایست از یک فاکتور به صورت اختصاصی به همراه نام و نشانی خود استفاده نمایند.
به جهت اینکه فاکتور به رسمیت شناخته شود می بایست اطلاعات شغلی و موارد مشخصی را روی آن درج نمایید. همچنین طرفین معامله باید فاکتور را امضا نمایند. در زیر برخی از اجزای مورد نیاز فاکتور را ذکر می کنیم.
تاریخ: معمولا در بالای فاکتورها قسمتی را برای نوشته شدن تاریخ مشخص می نماییم.
سریال: در سمت چپ بالای فاکتور شماره سریال درج می شود که این شماره را اصولا به رنگ قرمز چاپ می کنیم.
مشخصات خریدار و فروشنده: این بخش از فاکتور به اطلاعات مربوط به فروشنده و خریدار شخص حقیقی یا حقوقی اختصاص دارد که می بایست کلیه اطلاعات مورد نیاز از طرفین در این بخش ثبت شود.
مشخصات کالا: در این بخش که معمولا به صورت جدول چاپ می شود اطلاعاتی از قبیل شرح و کد کالا، مقدار یا تعداد، قیمت و جمع کل درج می شود که می بایست به طور دقیق کلیه توضیحات را وارد نماییم.
امضاء طرفین معامله: در قسمت پایین فاکتور بخشی را برای امضاء طرفین معامله مشخص می نماییم که معمولا این امضاء همراه با مهر می باشد.


چاپ فاکتور و ضرورت چاپ آن:
طراحی و چاپ اختصاصی فاکتور از طرف شرکت های مختلف جهت فروش کالا یا خدمات به دلایل مختلفی انجام میشود که تعدادی از آن دلایل را ذکر می نماییم.
ثبت نمودن فروش: از مهمترین اهداف چاپ فاکتور مشخص شدن حسابهای فروش می باشد. این روش به جهت پیگیری های بعدی یا مشخص شدن میزان دریافتی و بدهی مشتریان بسیار حائز اهمیت است. از با ارزش ترین ابزارهای حسابداری در کسب و کار فاکتور میباشد.
مالیات: ثبت نمودن و بایگانی کلیه فاکتورهای فروش به جهت بررسی مالیات ضرورت دارد. به همین جهت همواره به کلیه مشاغل پیشنهاد می کنیم که تمامی تراکنشهای شغلی و فاکتورهای صادر شده خود را حفظ نمایند.
بازاریابی: کلیه شرکت ها می توانند اطلاعات مشتریان خود را بر روی فاکتور فروش درج نمایند و به جهت بازاریابی های بعدی از آن استفاده کنند. این امر به جهت گسترش کسب و کار بسیار حائز اهمیت است.


چاپ   ایمیل