صنعت چاپ و تاریخچه آن

انتقال دادن اطلاعات بر روی سطوح مختلف را در واقع چاپ می نامند. اطلاعاتی مانند حروف، نکات، علامت، شکل، تصاویر و .... که بر روی کاغذ، پلاستیک، پارچه و دیگر سطوح درج می شود. در دنیای امروزی که همواره شاهد رشد در محصولات و تکنولوژی می باشیم نیازمان به چاپ نیز رشد داشته است. هنگامی که در رابطه با صنعت چاپ سخن می گوییم در ذهن ما موارد مختلفی در این صنعت شکل می گیرد. امروزه همزمان با پیشرفت تکنولوژی در کلیه صنایع مختلف، صنعت چاپ نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. این صنعت با توجه به تغییرات مختلف مبدل به یک علم و هنر شده است تا حدی که در دانشگاه ها همواره مطالب مربوط به چاپ تدریس می شود.

در دنیا نظرات مختلفی در پیدایش صنعت چاپ وجود دارد. اروپایی ها همواره تلاش کرده اند که این صنعت را به نام خود معرفی کنند. اما شواهد مختلف نشان داده که این صنعت در کشور چین شروع به کار کرده است. پی شنگ که از مخترعین کشور چین می باشد در ابتدا این صنعت را اختراع نموده است. اما در اروپا این صنعت به نام گوتنبرگ ثبت شده است و ایشان را مخترع چاپ می دانند.

 

در ایران نیز صنعت چاپ به دوره مغولها بر می گردد و البته به طور رسمی از دوره قاجار این صنعت در ایران شروع به کار کرده است.

در ابتدا با استفاده از قالبهای حکاکی و چوبی می توانستند مطالب را چاپ نمایند که بعد از مدتی از دستگاه چاپ فلزی در این صنعت استفاده شد.

دنیای چاپ پس از تغییرات گسترده از چاپ کتب و مجلات و روزنامه ها به ملزومات دیگر مانند کارت ویزیت، ست اداری، کاتالوگ و انواع بسته بندی ها گسترش یافته است. البته امروزه این صنعت به جز کاغذ بر روی سطوح دیگر نیز مورد استفاده می باشد.

با توجه به پیشرفتهایی که در تکنولوژی شبکه های مجازی و اینترنت شکل گرفته اما صنعت چاپ نیز جایگاه خود را از دست نداده و در میان کلیه مشاغل همواره استفاده شده است.

این صنعت با ترکیب هنر می تواند بسیار مفید واقع شود. در این مورد می بایست با استفاده از رنگ ها و آشنایی با آن موارد گسترده تری را تولید نماییم.

در صنعت چاپ انواع مختلفی وجود دارد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی سطوح امکان چاپ فراهم می شود. در نوع مستقیم چاپ می توانیم سطحی که قرار است بر روی آن چاپ را انجام دهیم به صورت مستقیم در دستگاه قرار دهیم و چاپ را بر روی آن انجام دهیم. روش مستقیم چاپ در چاپ بنر و فلکس و همچنین چاپ روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد.

در روش غیر مستقیم نیز سطح مورد نظر با استفاده از تماس به صورت غیر مستقیم چاپ می شود. در چنین روشی مطالب و طرح ما بر روی لایه دیگری منتقل شده و پس از آن در سطح مورد نظر چاپ می شود. از نمونه بارز این روش چاپ افست می باشد. این چاپ از معروف ترین روش غیر مستقیم چاپ می باشد.

نوع دیگری از روشهای چاپ که امروزه بسیار پیشرفت داشته است روش غیر تماسی می باشد که در این روش تونر یا پودر بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود. دستگاه های لیزری و فتوکپی نمونه بارزی از این روش چاپی می باشند.

صنعت چاپ همواره دستخوش تغییرات می باشد که ما همواره در تلاشیم تا تکنولوژی خود را به روز نماییم و خدمات متنوعی را در این زمینه ارائه دهیم.


چاپ   ایمیل