برندسازی و اهمیت آن

برندیگ و نام گذاری از اصول اولیه در هویت بخشیدن به محصولات و خدمات می باشد زیرا همواره در میان اصول دیگر نقش اصلی بر عهده برند و جایگاه بخشیدن می باشد.

در واقع نام یا برند می تواند ارتباط اصلی را با مخاطب شما ایجاد کند. در بسیاری از آگهی ها میانگین زمان کمتر از یک دقیقه می باشد اما مشتریان ما کمتر از چند ثانیه می توانند برند ما را در خاطر بسپارند و همواره در ذهن خود نگهدارند.

از جهت دیگر انتخاب اسم برند با توجه به تحقیقاتی که در بازار انجام می شود و تاثیر گذار تر بودن آن انجام می شود که این عامل سبب به دست آوردن جایگاه ویژه ای در این باره خواهد شد. با توجه به اینکه نام برند همواره در ذهن مخاطب جایگذاری خواهد شد تغییر آن کار را برای بازاریابان دشوار خواهد نمود. امروزه زمانی نیست که مانند قدیم نام را بر اساس اسم شخص انتخاب نماییم و می بایست با توجه به نوع محصول نام گذاری برند به صورت حرفه ای و با بررسی های دقیق انجام گیرد.

 

نام برند و انتخاب آن به چه میزان سخت است؟

همه ساله هزاران برند جدید در دنیا ثبت می شود. با استفاده از علائم تجاری در مبادی قانونی پشتیبانی می گردد. انتخاب نام مناسب همواره دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل یکی از دغدغه های اصلی مدیران این است که نام تجاری که انتخاب می نمایند قبلا مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

بدون شک هر پدر و مادری درک خواهد کرد که انتخاب نام بسیار دشوار است و همواره دغدغه اصلی برای آنها انتخاب نام فرزندان بوده است. توافق بر سر یک نام واحد کار سختی می باشد.

همواره در انتخاب نام برند می بایست ویژگی های نام های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع در نامی دارای ویژگی های مثبت و منفی می باشد که می بایست در انتخاب آن مورد بررسی قرار گیرد.

نکاتی در انتخاب برند

با ترکیب نمودن هنر و علم می توانیم برای محصولات و خدمات خود به نام مناسب برسیم. نگرش های متعددی در این باره وجود دارد. نام برند می بایست تابع معیارهای اصلی انتخاب باشد. این معیارها عبارتند از: قابلیت نگارش در تمامی زبان ها، نشان دهنده امتیاز محصول، تلفظ آسان، مفید و مختصر، منحصر به فرد، امکان ثبت قانونی

با توجه به معیارهایی که در بالا ذکر شد به این نتیجه می رسیم که نام محصول می باشد ساده باشد، راحت نوشته و تلفظ شود، مفهوم داشته باشد و برای عموم آشنا باشد، تکراری نباشد و متفاوت باشد، موجب افزایش آگاهی شود.

برای درک بهتر مصرف کنندگان می بایست تلفظ و نگارش راحت در انتخاب نام را مد نظر قرار داد. بازاریابان به جهت تبلیغات محیطی و برای پیوند قوی در حافظه مخاطبان همواره نام های ساده را انتخاب می کنند.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از فضای مجازی می بایست در انتخاب نام این محیط را در نظر بگیریم. به عنوان مثال در انتخاب نام سایت و شبکه های مجازی می توانیم نام انتخابی خود را جستجو نماییم و در دسترس بودن آن را بررسی کنیم. این امر موجب می شود تا در تمامی محیط ها حضوری چشمگیری را داشته باشیم.


چاپ   ایمیل