انواع پوسترها

از پوستر می توانیم برای هدف های مختلفی استفاده نماییم. در نتیجه تقسیم بندی مختلفی برای این محصول وجود دارد. در زیر به برخی از متداول ترین این تقسیم بندی ها اشاره می کنیم.

پوستر تبلیغاتی: یکی از پر مصرف ترین دسته بندی در پوستر برای هدف تبلیغاتی می باشد که در تمامی مشاغل می توانیم از این شیوه استفاده نماییم. هنگامی که محصولی تولید می شود یا خدماتی جدید ارائه می کنیم می بایست برای آن یک پوستر منحصر به فرد طراحی نماییم. این پوستر باید در محل های پر رفت و آمد نصب شود تا افراد مختلفی آن را مشاهده نمایند.

پوستر آموزشی: به جهت آموزش و فرهنگ سازی درباره مطلبی یا موضوع اجتماعی می توانیم از پوستر استفاده نماییم. در چنین پوسترهایی می بایست اطلاعاتی قرار گیرد که در جامعه مفید واقع شود و برای افرادی که آن را مشاهده می کنند جذاب باشد.

پوستر رویداد: اگر بخواهیم رویدادی را به عموم مردم اطلاع رسانی کنیم می توانیم از پوستر برای این منظور استفاده نماییم. به عنون مثال رویدادهای ورزشی، اجتماعی، هنری و .... با استفاده از پوستر به راحتی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.

 

پوستر سیاسی: بسیاری از رویدادهای سیاسی مانند جنگ و یا انتخابات می تواند با استفاده از پوستر اطلاع رسانی شود. اگر بخواهیم در انتخابات از شخصی خاص یا گروهی حمایت نماییم و برای آنها رای جمع کنیم می بایست از پوسترها استفاده کنیم.

پوستر فیلم: هنگامی که یک فیلم در سینما نمایش داده می شود یا برای فروش خانگی عرضه می گردد با استفاه از پوستر می توان آن فیلم را برای عموم مردم اطلاع رسانی کرد و آنها را به دیدن فیلم مورد نظر تشویق نمود.

ساختار پوستر

با توجه به کاربردی که برای پوستر خود در نظر می گیریم می توانیم ساختار مشخصی را انتخاب نماییم. در پوستر با توجه به پیامی که منتقل می شود می توان از متن یا تصاویر برای انتقال پیام استفاده نمود. در برخی موارد که بخواهیم محصولی را معرفی کنیم می بایست پیام خود را با استفاده از عکس محصول منتقل نماییم. گاهی با استفاده از تصویر سازی پیام پوستر منتقل می گردد. البته در برخی موارد یک پوستر می تواند از چند مولفه مختلف برای انتقال پیام استفاده نماید. در حالت کلی ساختار اصلی پوستر از زمینه، لوگو، عنوان و متن، تصویر، طراحی گرافیکی و اطلاعات مورد نیاز تشکیل شده است که با توجه به سلیقه و نیاز مشتری در کنار هم چیده شده و طرحی زیبا را نشان خواهد داد.

نکات مهم در طراحی پوستر:

اگر بخواهیم بیشتری تاثیر را در پوستر خود داشته باشیم بهتر است نکات زیر را در نظر بگیریم.

اطلاعات مهم: به جهت اینکه تاثیر پوستر بیشتر شود می بایست اطلاعات ما به صورت مختصر و مفید ارائه گردد. اگر در متن پوستر از اطلاعات زیاد استفاده کنیم باعث سردرگمی مخاطبان خواهیم شد. در نتیجه استفاده از اطلاعات به صورت مختصر، شفاف و دقیق با انتخاب رنگ و فونت مناسب می تواند تاثیر زیادی در گیرا بودن پوستر ما داشته باشد.

رنگ در پوستر: با استفاده از رنگ خوب در طراحی پوستر می توانیم جذابیت آن را افزایش دهیم. یک رنگ پس زمینه خوب، رنگ فونت مناسب و همچنین طراحی و طیف رنگی می توانیم پوستری زیبا و جذاب را برای ما خلق نماید.

تصویر در پوستر: به جهت اینکه جذابیت در پوستر ما افزایش یابد می بایست از تصاویر با کیفیت و خاص استفاده نماییم در مخاطبان با نگاه اول مجذوب پوستر ما شوند. در طراحی پوستر حتما به اندازه و تعداد تصاویری که انتخاب می نمایید توجه کنید.


چاپ   ایمیل